Jak zapewnisz sobie gwarantowaną emeryturę do końca życia?

Z artykułu dowiesz się jak działa renta kapitałowa - rozwiązanie, które zapewni Ci gwarantowaną emeryturę do końca życia. Czym wyróżnia się od innych rozwiązań emerytalnych. Czy jest to inwestycja. Kto dostarcza takie rozwiązania. Czy jest to bezpieczne. Dowiesz się także czy może to być rozwiązanie przydatne dla Ciebie.

 

Przyszedł czas, że zacząłeś myśleć o swojej emeryturze? Być może obawiasz się, że państwo nie zapewni Ci dostatniej emerytury i nadejdzie czas, że będziesz musiał żyć za ok 30% Twoich ostatnich dochodów? Jesteś na etapie, że wiesz, że należy coś zrobić, ale z jakiegoś powodu temat nie wydaje się pilny? Może oszczędzasz już na swoją emeryturę ponieważ wiesz, że lepiej liczyć na siebie i szukasz dodatkowych rozwiązań? A może rozważasz różne rozwiązania w postaci, dobrego konta oszczędnościowego, funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeń z funduszem, IKE lub IKZE?

 

W ostatnim czasie pojawiło się na naszym rynku rozwiązanie, dzięki któremu możesz zapewnić sobie gwarantowany dochód do końca życia.  Jest to tzw. renta kapitałowa. Rozwiązanie sprawdzone i od wielu lat dostępne w Stanach Zjednoczonych Ameryki.  W tym kraju obywatele mają świadomość, że sami muszą w większości zadbać o swoją emeryturę. Ponadto obawiają się, że może nie starczyć im oszczędności do końca życia, w czasie kiedy nie ma już siły pracować.

 

 

 

Jak działa i czym wyróżnia się renta kapitałowa

 

 

Renta kapitałowa jest rozwiązaniem finansowym tworzonym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Umawiasz się z ubezpieczycielem ile chcesz oszczędzać na swoją emeryturę, a ubezpieczyciel określi jaką gwarantowaną emeryturę możesz uzyskać. Możesz zrobić również odwrotnie. Wskaż ubezpieczycielowi ile chcesz mieć gwarantowanej emerytury, a firma wyliczy Ci ile powinieneś oszczędzać. Ciekawe?  Czytaj dalej. Renta kapitałowa to jedyne na świecie rozwiązanie finansowe, które daje wszystkie poniższe możliwości:

 

 • Gwarantowana wypłata dochodu do końca życia - od początku wiesz jaką minimalną gwarantowaną emeryturę uzyskasz.

 

 • Wypłaty są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego. Otrzymujesz 100% legalny dodatkowy dochód.

 

 •  Nie jest to inwestycja, a zwrot z oszczędzania zależy głównie od długości życia na emeryturze.

 

 • Twoje oszczędności są pomnażane. Nie możesz stracić w wyniku niesprzyjającej sytuacji na rynku. 

 

 • Rozwiązanie daje CI pewność, że nigdy nie skończą się pieniądze, gdy już nie będzie siły pracować na emeryturze. 

 

 •  Nie musisz znać się na inwestowaniu, śledzić rynków finansowych. Rozwiązanie jest bezobsługowe. Nie wymaga angażowania Twojego czasu.

 • Towarzystwo Ubezpieczeniowe dostarczające renty kapitałowe podlega nadzorze przez Komisję Nadzoru Finansowego. Twoje oszczędności są chronione.

 

 • Rozwiązanie jest ubezpieczeniem od długowieczności. Nigdy nie skończą Ci się pieniądze.

 

 • Brak opłat za zarządzanie tak jak ma to miejsce w funduszach inwestycyjnych.

 • Masz zdecydowanie większy wpływ na wysokość Twojej emerytury niż na ZUS i działania państwa.

 

 


Czy renta kapitałowa jest dla Ciebie

 

 

Rozwiązanie w postaci renty kapitałowej może być dobrym wyborem, gdy:

 

 • nie interesujesz się rynkami finansowymi;

 

 • zraziłeś się do funduszy inwestycyjnych lub obawiasz się, że Twoje oszczędności pochłonie kryzys finansowy;

 • nie masz czasu oraz chęci zajmować się inwestycjami;

 • chcesz zdywersyfikować posiadane rozwiązania emerytalne ponieważ wiesz, że czas pokaże, które okazało się lepsze;

 

 • ciężko Ci się zmobilizować do oszczędzania;

 • pochodzisz z rodziny w której członkowie długo żyją lub wierzysz, że statystyczna długość życia się wydłuża.

 

 

Czy renta kapitałowa jest idealnym rozwiązaniem

 

 

Nie, nie ma idealnego rozwiązania. Każde rozwiązanie finansowe ma swoje wady i zalety. Ponadto wiele argumentów za oraz przeciw to są argumenty subiektywne. Jedna osoba wybierze rozwiązanie o charakterze inwestycyjnym druga gwarantowanym.  Produkty finansowe mają różną jakość. Istnieją dobre oraz złe fundusze inwestycyjne. W ofertach banków są tanie i drogie kredyty. Z tego powodu każda renta kapitałowa wymaga indywidualnej analizy pod kontem zapisów w umowie, elastyczności, zobowiązań, gwarantowanej stopy zwrotu, kosztów oraz umów dodatkowych.

 

 

Zwolennicy inwestycji zdecydowanie wykażą, że kapitał zebrany z inwestycji będzie większy niż w rozwiązaniu gwarantowanym. Niemniej jednak należy pamiętać, że renta kapitałowa to nie jest inwestycja, a rozwiązanie w którym stopa zwrotu zależy nieznacznie od sytuacji na rynku, ale głównie od długości życia osoby pobierającej świadczenie. Im dłużej będziesz żył tym więcej pieniędzy otrzymasz w stosunku do tych które wpłacisz.

 

 

Jeżeli będziesz krótko żył na emeryturze to przez pewien czas ubezpieczyciel będzie wypłacał środki wskazanej przez Ciebie osobie. Szczegóły danego rozwiązania zawsze znajdziesz w umowie.

 

 

 

Bezpieczeństwo Twoich oszczędności

 

 

Tak jak wspomniałem wcześniej towarzystwo ubezpieczeniowe pomnaża środki własne oraz Twoje oszczędności. Ustawowo jest zobowiązane do prowadzenia ścisłe sprecyzowanej, bezpiecznej polityki inwestycyjnej w stosunku do środków zgromadzonych ze składek ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciel musi dbać nie tylko o zyski, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo środków oraz o płynność. Warto tu dodać, że nie chodzi w tym przypadku o pomnażanie środków przez ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (UFK). Renta kapitałowa zdecydowanie nie jest rozwiązaniem opartym o UFK. Twoje świadczenia są w tym przypadku gwarantowane przez Ubezpieczyciela.

 

Przy wyborze renty kapitałowej należy nawiązać współpracę z renomowanym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, które ma silną pozycję na rynku. Musisz mieć pewność, że Ubezpieczyciel będzie w stanie wypłacić Ci w przyszłości Twoją gwarantowaną emeryturę.

 

 

 

Podsumowanie

 

 

Rozwiązanie zapewniające gwarantowaną emeryturę to kolejna pozycja, którą w mojej ocenie należy rozważyć, kiedy chcesz samodzielne zadbać o swoja emeryturę. Pamiętaj, że nie jest to inwestycja. To rozwiązanie w którym należy zrozumieć, że „zarobisz” na nim najwięcej im dłużej będziesz żył.

 

Natomiast jego skuteczność, w porównaniu do programów inwestycyjnych, pokaże czas. Niech da Ci także do myślenia, że literatura przytacza znanych ekspertów od rynków kapitałowych, którzy znaczną część oszczędności trzymają w rentach kapitałowych.

 

Co więcej niezależnie od wdrożonego rozwiązania jeżeli nic nie będziesz oszczędzał lub zaczniesz późno to prawdopodobnie będziesz miał bardzo skromną emeryturę. Czy stać Cię na to? Problem może się wydać odległy, ale już Cię dotyczy. Czy wolisz liczyć, że emeryturę zapewni Ci państwo, na szczęście czy na siebie?

 

 

Autor: Przemysław Wojewoda, EFG

 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej ? 


Zamów kontakt z doradcą lub zapytaj na czacie